Pakeřčkovec dvoupasý
Biotop
Asie
Doporučený počet ryb v akvariu
1 pár. V dobře osazených i více jedinců,
Minimální velikost akvaria
150l
Krmení
Spíše masožravec:kuřecí játka,nítěnky,pakomáří larvy..., ale snědí i vločkovéa granulová krmiva. Typické pro tyto rybky je přecpávání.Přecpávání snižuje chuť ke tření.
Pohlaví
Samice je mohutnější a větší než samec. Pohlaví se dá rozlišit při dosažení přibližně 15 cm. U samce je tenká urogenitální papila, která je hákovitě prohnutá směrem k řitní ploutvi. V nádržích dorůstají do 35 cm, v přírodě mohou dosáhnout i dvojnásobné délky.
Odchov
V přírodě se vytírají v období dešťů v srpnu až říjnu do jamky ve dně. Samec nebo oba rodiče hlídají snůšku a potěr. Rodičovská péče končí rozplaváním potěru. V nádržích je lze rozmnožit. Tření probíhá velmi bouřlivé. Ryby nervózně plavou v akváriu, sameci v těsném závěsu za největší samicí. Dotýkají se samice vousky a nevzdalují. K vlastnímu tření dochází v noci nebo časně ráno. Samec se přitiskne k samičce, která se prohne a vypustí jikry. To se opakuje v pravidelných intervalech až do vyprázdnění samice. Oplozenost jiker je vysoká. Je jich velké množství a pokrývají obvykle celé dno akvaria. Jikry jsou velmi citlivé na zaplísnění, a navíc jsou při rychlém pohybu dospělých ryb nasávány filtrem. Proto je doporučuji odsát do středně velkého akvaria s jemným vzduchováním a přidat některý z protiplísňový přípravek. Voda stačí odstátá vodovodní o teplotě kolem 25 stupních. Asi po 10 hodinách lze pozorovat hlavu, oči a páteř budoucího potěru. K vykulení dojde asi za 24 hodin. Potěr je béžový s výrazným zeleným žloutkovým váčkem. Po strávení žloutkového váčku se musí začít s krmením potěru. Čím můžeme krmit poťer vařeným žloutkem, který rozetřeme ve vodě, prachové krmivo pro potěr a drobné nitěnky,přecedíme přes sítˇku. Krmíme několikrát denně a vždy takovým množstvím, které dokáže potěr zkonzumovat do 5 minut. Zbytek potravy se odsaje, aby nekazil vodu. Dvě třetiny vody se mění každý den za čistou odstátou vodovodní o stejné teplotě jako je v akvariu. Maximální výška hladina by měla být 15 cm, protože potěr se snaží nadechovat u hladiny a zbytečně by se vysiloval. Potěr roste velmi rychle a nerovnoměrně. Asi ve 3 cm délky už jsou ryby podobné svým rodičům a to i včetně zabarvení. Jsou aktivní i přes den. Když dosáhnou 5 cm lze je přemístit do nádrže s dospělými rybami, které je nijak nenapadají.
Barva
Nahnědlé a černé zabarvení rybky.
Charakteristika
S keříčkovci je nutno zacházet opatrně kvůli jejich jedovatým ostnům na prsních ploutvích.Bodnutí způsobý nepříjemný otok, a u citlivých osob i smrtelné následky.Keříčkovci mají přídavný dýchací orgán ve tvaru dutiny, která se táhne od hlavy po ocas. Ten mu umožňuje žít i ve vodách s nedostatkem kyslíku, tak přežije i období sucha. Je nutno zajistit pevné zakrytí akvaria, aby se ryba nemohla dostat ven. Je dobré jí zajistit dostatek úkrytů a hustě osázené akvárium s dobře zakořeněnými rostlinami. Přestože to jsou ryby teritoriální, nejlépe se jim daří ve skupince několika jedinců.Pokud se v akvariu provedou nějaké úpravy, ryby se ze začátku cítí nejisté. Až se seznámí s novým uspořádáním v akváriu, tak zase začnou plavat jednotlivě. Další vlastností těchto ryb je jejich vzájemná nesnášenlivost a agresivita, která se projevuje především v malých akvariích, ve kterých nemají množnost vytvořit si vlastní teritorium kolem svého úkrytu. Pak může dojít i ke rvačkám, kdy si ryby mohou ukousnout i větší části ploutví, které ale rychle dorůstají. Rozhodně je lepší dospělé ryby chovat ve větších akvariích s větším počtem úkrytů.Patří mezi dlouhověké ryby přibližně žije 20 let.Dolní část akvaria.Není vhodná do společenského akvaria.
Zdroj: LZ - akvarijnirybicka.cz
zdroj:
google