Leniččiny akvarijní rybičky

Akvarijní rybičky
Homepage E-mail
Domů novinky Mřenka nádherná

Mřenka nádherná

Biotop
Asie
Jihovýchodní Asie: Sumatra, Borneo

Doporučený počet ryb v akvariu
4 a více jedinců

Minimální velikost akvaria
200l

Krmení
Všežravec:živá nebo mražená potrava musí převladat.Potravu si zpestřují konzumací plžů.Vhodné je dokrmovat zelenou potravou. Příležitostně přijímají i vločkové krmivo, granule a tablety pro obyvatele dna. Pokud jsou krmeny jen umělou potravou a tabletami, mohou strádat a jsou náchylnější k nemocem. Požírá zbytky ze dna akvaria.

Pohlaví
 Pohlaví je velmi těžké odlišit. V dospělosti jsou samci štíhlejší. Při chovu v hejnu je vždy vůdčí rybou alfa samice.

Odchov
V akvarijních podmínkách se zatím nezdařil. Možný je pouze s použitím hormonální stimulace.

Barva
Je to jedna z nejbarevnějších akvarijních rybek.Orančové tělo s černými pruhy.Ploutve jsou červené.V sou- bojích dokáží změnit barvu.

Charakteristika
Ve volné přírodě dorůstá až do velikosti 30 cm, v akváriích je ale výrazně menší, zpravidla okolo 17 cm. Vytrvalá, ale plachá ryba. Nejlépe se cítí v malé skupince. Je-li chována samostatně, schovává se. Miluje množství úkrytů, dobře zarostlou nádrž, ovšem s dostatečně velkým prostorem pro plavání. Vyžaduje čistou vodu, pravidelné čištění dna a účinnou filtraci. Ve znečištěné vodě trpí nemocemi (nejvíce krupička) a často hyne. Pozor také na příliš tvrdou vodu, ve které se jí nedaří. Není to ryba pro úplné začátečníky. Je citlivá i na vyšší hladiny dusíkatých látek. Dno by mělo být písčité nebo z jemného štěrku, aby ho mohly prohrabávat. Větší jedinci mohou poškozovat především jemnolisté rostliny. Aktivnější jsou za soumraku a v noci. Akvárium by mělo mít tlumené osvětlení nebo na hladině plovoucí rostliny. Nákup těchto ryb by měl být činěn z rozmyslem. Prodávají se často ve velikosti okolo 4 cm, ale velmi rychle dosáhnou cca 13 cm a růst pak pokračuje. Je naprostým nesmyslem je pořizovat do nového akvária, kde hladina dusíkatých látek není ustálená. Jako požírači jen některých druhů šneků: např.: malé ampulárky a další jsou sice výkonní, ale to jsou všechny druhy z rodu Botia.
Pod očima mají malé výstupky, které používají v soubojích a někdy při lovení potravy, a dokáží s nimi způsobit bolestivé zranění. Je neobvyklá svým chováním. Často se stává, že se z nudy "dělají mrtvé" ,plavou na boku nebo vertikálně s hlavou nahoře a ocasem dole. Při rozčílení, krmení..., mohou vydávat silný "klikací" zvuk, který může vadit  - je to jistý druh jejich komunikace. Jsou společenské, často se druží s podobnými druhy.Když jim není dobře tak jejich barva bledne první signál, že není něco v pořádku.
Zdroj: LZ -  akvarijnirybicka.cz
zdroj: google

Akvarijní rybičky
Československé Armády 300
500 03 Hradec Králové
info@akvarijnirybicka.cz

Partneři

Dajana    Sera    Macenauer    Omega Czech
Wkutil

Vybíráme z fotogalerie

Foto Vstup do fotogalerie

Video

Macenauer TV - Dennerle Dosator

Video

Přečtěte si...

Pogostemon deccanensis

Přidáno dne: 31.07.2019

Pogostemon deccanensis

Středně náročná akvarijní rostlina.

Dajana

Zeptejte se nás...

Zde můžete poslat Váš dotaz nebo připomínku k webu.

Fotogalerie

Zde si můžete prohlédnout fotografie našich akvarijních rybiček.

Kontaktujte nás

Napište Váš dotaz do kontaktního formuláře a my Vám rádi na něj odpovíme.