Leniččiny akvarijní rybičky

Akvarijní rybičky
Homepage E-mail
Domů novinky Mečovka zelená

Mečovka zelená

Biotop
Střední Amerika
Stření Amerika: Mexiko, Guatemala a Honduras. Byly uměle vysazeny v některých lokalitách v Africe (Namibie).

Doporučený počet ryb v akvariu
Chovat ve skupince aspoň 3 jedinců.Počet jedinců se pak navyšuje s velikostí akvaria.

Minimální velikost akvaria
60l

Krmení
Všežravec:vodní blechy nebo komáří larvy, vyšší podíl rostlinné potravy je nutný.Konzumují všechny druhy akvarijní potravy.

Pohlaví
Samička je větší, zavalitější a má ocasní ploutev bez mečovitého výrůstku. V dospělosti má jasně viditelnou skvrnu březosti. Samec má řitní ploutev přeměněnou v gonopodium, které slouží k oplodnění samice a ocasní ploutev protaženou do špice.

Odchov
Akavarium střední velikosti, dostatek jemnolistých rostlin pro úkryt mladých rybiček před žravostí samičky. Počet vržených mláďat se řídí velikostí samičky a činí 40-150 kusů. Při tření dochází k oplodnění jiker v těle samičky. Březí samička se pozná podle skvrny březosti, což je tmavá skvrna na koncové části břicha před řitní ploutví. Doba březosti trvá 4-6 týdnů. Samička vypuzuje z těla jikry se zcela vyvinutými rybami, které po opuštění matčina těla protrhnou prudkým trhnutím blánu jikry a ihned plavou. Pokud chcete zachránit mladé musíte odlovit samici, jinak většinu potěru sežere. Ve společenských akvarijích je třeba počítat se velkými ztrátami. Pokud je akvarium dostatečně zarostlé, z každého vrhu několik rybek přežije. Potěr přibližně po 1 hodině od porodu ihned přijímá všechny druhy akvarijní potravy úměrné jeho velikosti.

Barva
Přírodní forma je zelená se sříbrným leskem, ale existuje mnoho dalších barevných forem, s různě tvarovanými ploutvemi, což vzniklo dlouhodobým šlechtěním.

Charakteristika
Přírodní forma dorůstá ve své domovině až do velikosti 16 cm , v akváriích jsou ale většinou výrazně menší a dožívají se také kratšího věku. Potřebují pro dobré prospívání prostor pro plavání a dostatečně proudící vodu, samci se často prohánějí a v malém prostoru může dojít k ubití slabšího samce. Nutné je také mít v akvariu dosatek rostlin a úkrytů, aby se samice mohla schovat před neustále dotírajícím samcem. Pouze 1 samice v akvariu se samcem často vede k její předčasné smrti, jelikož ji samec jí doslova uhoní uštve. Je to celkově nenáročná rybka, vhodná pro začínající akvaristy, což ale neznamená, že není třeba se starat o čistotu akvária a pravidelně vyměňovat vodu, vhodné je také silnější proudění vody z filtru. Špatné podmínky v nádrži vedou k tomu, že potěr umírá dříve, než dosáhne dospělosti a celkově ryby žijí i méně než 1 rok, často trpí různými nemocemi. Naopak v dobrých podmínkách velmi dobře prospívají a chovatel se z jejich přítomnosti může těšit téměř neomezeně dlouho, jelikož se pravidelně a dobře množí a z vrhu vždy několik mláďat přežije.Pohybuje se po celém akvariu.Dožívase kolem 2 až 3 let samci méne a v přírodě kolem 5 let.
Zdroj: LZ -  akvarijnirybicka.cz


zdroj:google

Akvarijní rybičky
Československé Armády 300
500 03 Hradec Králové
info@akvarijnirybicka.cz

Partneři

Dajana    Sera    Macenauer    Omega Czech

Vybíráme z fotogalerie

Foto Vstup do fotogalerie

Video

Macenauer TV - Dennerle Dosator

Video

Přečtěte si...

Hlavec plochý

Přidáno dne: 04.02.2014

Hlavec plochý

Nevhodná pro začínající chovatele.Agresivní druh.

Dajana

Zeptejte se nás...

Zde můžete poslat Váš dotaz nebo připomínku k webu.

Fotogalerie

Zde si můžete prohlédnout fotografie našich akvarijních rybiček.

Kontaktujte nás

Napište Váš dotaz do kontaktního formuláře a my Vám rádi na něj odpovíme.