Leniččiny akvarijní rybičky

Akvarijní rybičky
Homepage E-mail
Domů novinky Krab houslista

Krab houslista

Typ
Sladkovodní

Rozšíření
Pobřežní vody středního Atlantiku.

Pohlaví
Pro tento druh je specifické.Samci mají jedno klepeto větší než to druhé, přičemž to může být jak pravé tak levé. To používají především k soubojům a k námluvám. Souboje mezi samci zpravidla nejsou nebezpečné. Samičky mají obě klepeta malá.

Potrava
Především masožravec ale občas si dá i rostlinou potravu.
Potravou pro kraby jsou téměř všichni živí i mrtví menší živočichové, červci, korýši, měkkýši, patentky, nitěnky, ryby a jiní krabi i svého vlastního druhu, potrava pro ryby i zelené krmivo.

Rozmnožování a odchov
K oplození dochází, i když má samice pevný krunýř. Samice klade vajíčka, která nosí přilepená na těle i několik měsíců. Počet vajíček může být až několik tisíc. Vylíhlí jedinci potřebují přistup k vodě (larvální vývoj), kde zpočátku žijí a živí se drobným planktonem. Než se z nich stanou dospělci, projdou 5 etapami vývoje. Růst je ale rychlý (vodu opustí ještě nedospělý krab během několika dnů), jelikož tento druh žije poměrně krátce a to cca 1 - 1,5 roku.

Barva
Barevnost je různorodá v závislosti na podmínkách a původu. Převládají odstíny stříbrné, hnědé, černé, ale i žluté, modré a červené.

Chov
Občas se těmto krabům říká také Vábiví krabi. Jejich chov v paludáriích není jednoduchý. K životu potřebují jak souš, tak vodu. Dýchají kyslík a před sluncem se ukrývají do bahna nebo písku, kde hloubí díry i tunely. V paludáriu tak musí být pevná část neustále vlhká, aby se krab mohl zahrabat. Vzhledem k jejich oblibě se zahrabávat, by vrstva písku měla být co největší, aby toho byli schopni. Poměr souše a vody by měl být zhruba stejný, přičemž chovat tento druh je vhodné ve větších nádržích nad 120l. Sloupec vody by se měl pohybovat do 15 cm. Žijí ve volné přírodě ve velkých skupinách, proto není vhodné je chovat samostatně, ale vždy ve skupině. Jejich domovským prostředím jsou mořská pobřeží a okolí delt velkých řek, která jsou zaplavována přílivem a po odlivu pak hledají potravu. Voda v paludáriu proto musí být braktická.Potřebují čistou vodu s filtrováním nebo pravidelně čistit paludarium. Ve znečistěné vodě trpí plísněmi. V období svlékání jsou krabi nejzranitejnější a pokud jich chováte víc pohromadě, mohou ostatní čerstvě vyslečeného kraba zabít. Pokud přijde o končetinu doroste mu nová. Dospělí jedinci se podle podmínek svlékají 1-2 za rok.
Zdroj: LZ - akvarijnirybicka.cz


zdroj:google

Akvarijní rybičky
Československé Armády 300
500 03 Hradec Králové
info@akvarijnirybicka.cz

Partneři

Dajana    Sera    Macenauer    Omega Czech
Wkutil

Vybíráme z fotogalerie

Foto Vstup do fotogalerie

Video

Macenauer TV - Dennerle Dosator

Video

Přečtěte si...

Rak floridský

Přidáno dne: 01.10.2013

Rak floridský

Rak vhodný do samostatných akvarií.

Dajana

Zeptejte se nás...

Zde můžete poslat Váš dotaz nebo připomínku k webu.

Fotogalerie

Zde si můžete prohlédnout fotografie našich akvarijních rybiček.

Kontaktujte nás

Napište Váš dotaz do kontaktního formuláře a my Vám rádi na něj odpovíme.