Čichavec zakrslý (Colisa lalia)
Jde o další druh Colisa lalia patřící do čeledi Osphronemidae (Guramovití) Je-li víc než jedna samice v chovné nádrži, samec se může třít se všemi z nich. Colisa lalia produkuje od 300 do 800 jiker. Po dokončení, samec zaujme místo pod hnízdem a zajistí, že všechny jikry zůstanou na svém místě. V tuto chvíli by samice měla být vylovena z chovné nádrže.
Charakteristika:
Druhový název tuto rybu dobře vystihuje, protože roste do velikosti pouhých pěti centimetrů. Samci jsou o něco větší než samice a mají jasně oranžovo-červené tělo s tyrkysově modrými pruhy, které zasahují do ploutví. Samice zůstávají nudnější stříbrně modro-šedé barvy, nikdy nedosáhnout barvy samců. Existují několik hybridních barev, včetně modré, neonové, a červené.
Chov:
Čichavec zakrslý pochází z Indie, West Bengal a Bangladéši, lze ho najít v hustě zarostlých vegetací. Jsou často se spousty dalšími druhy Colisa.
Colisa lalia se dobře hodí do menších akvárií, stejně jako do společenských, vzhledem k jejich míromilovné povaze. Neměly by chovány s velkými nebo agresivními rybami. V nádrži s čichavci by měla být bujná vegetace s plovoucími rostlinami, které pokrývají část povrchu vody. Optimální pH neutrální, a tvrdost vody by měla být 4–19 dGH . Ideální teplota vody je 25 C. Colisa lalia může být nervózní pokud je v hlučné nebo rušné oblasti.
Krmení:
V přírodě colisa lalia žere malé larvy hmyzu z povrchu vody a řasy z rostlin. V zajetí můžeme krmit: vločkami, sušenou a mraženou potravou, tabletami a zeleninou. Pro zachování výborné kondice, by jejich strava měla být doplněna živou potravou, jako jsou např: červi.
Odchov:
Snížení hladiny vody na 6–8 cm a zvýšení teploty na 28–30 C vyvolá tření. Bujná vegetace je důležitá, aby samci mohly stavět své hnízdo s použitím rostlinného materiálu. Jejich hnízda jsou velmi komplikované a robustní, dosahující několika centimetrů. Vhodné rostliny pro zařízení chovné nádrže Limnophila aquatica, Riccia fluitans, Ceratopteris thalictroides, a Vesicularia dubyana. Jakmile je hnízdo vybudované samec začne s namlouváním samice, obvykle odpoledne nebo večer.
Na základě signálu samec bude samici obracet nejprve na stranu a potom na záda. V tomto okamžiku se uvolní ze samice přibližně pět desítek jasných, jiker, která jsou okamžitě oplodněna od samce. Jakmile všichny jikry jsou zajištěny v hnízdě, pár se bude třít znovu.
Je-li víc než jedna samice v chovné nádrži, samec se může třít se všemi z nich. Colisa lalia produkuje od 300 do 800 jiker. Po dokončení, samec zaujme místo pod hnízdem a zajistí, že všechny jikry zůstanou na svém místě. V tuto chvíli by samice měla být vylovena z chovné nádrže.
Samec přijme zodpovědnost za jikry, agresivitu při obraně hnízda a okolí. Po dvanácti až čtyřiadvaceti hodinách se bude líhnout potěr. Po třech dnech, je potěr natolik rozvinuté, aby mohl volně plavat.
V tuto chvíli by měl být samec vyvolen z chovné nádrže, protože by se mohlo stát, že samec okamžitě začně konzumovat vylíhlí potěr. Potěr pak může být krmen čerstvě vylíhlou nauplií žábronožky solné.