Leniččiny akvarijní rybičky

Akvarijní rybičky
Homepage E-mail
Domů novinky Čichavec zakrslý (Colisa lalia)

Čichavec zakrslý (Colisa lalia)

Jde o další druh Colisa lalia patřící do čeledi Osphronemidae (Guramovití) Je-li víc než jedna samice v chovné nádrži, samec se může třít se všemi z nich. Colisa lalia produkuje od 300 do 800 jiker. Po dokončení, samec zaujme místo pod hnízdem a zajistí, že všechny jikry zůstanou na svém místě. V tuto chvíli by samice měla být vylovena z chovné nádrže.Charakteristi­ka:
Druhový název tuto rybu dobře vystihuje, protože roste do velikosti pouhých pěti centimetrů. Samci jsou o něco větší než samice a mají jasně oranžovo-červené tělo s tyrkysově modrými pruhy, které zasahují do ploutví. Samice zůstávají nudnější stříbrně modro-šedé barvy, nikdy nedosáhnout barvy samců. Existují několik hybridních barev, včetně modré, neonové, a červené.

Chov:
Čichavec zakrslý pochází z Indie, West Bengal a Bangladéši, lze ho najít v hustě zarostlých vegetací. Jsou často se spousty dalšími druhy Colisa.

Colisa lalia se dobře hodí do menších akvárií, stejně jako do společenských, vzhledem k jejich míromilovné povaze. Neměly by chovány s velkými nebo agresivními rybami. V nádrži s čichavci by měla být bujná vegetace s plovoucími rostlinami, které pokrývají část povrchu vody. Optimální pH neutrální, a tvrdost vody by měla být 4–19 dGH . Ideální teplota vody je 25 C. Colisa lalia může být nervózní pokud je v hlučné nebo rušné oblasti.

Krmení:
V přírodě colisa lalia žere malé larvy hmyzu z povrchu vody a řasy z rostlin. V zajetí můžeme krmit: vločkami, sušenou a mraženou potravou, tabletami a zeleninou. Pro zachování výborné kondice, by jejich strava měla být doplněna živou potravou, jako jsou např: červi.

Odchov:
Snížení hladiny vody na 6–8 cm a zvýšení teploty na 28–30 C vyvolá tření. Bujná vegetace je důležitá, aby samci mohly stavět své hnízdo s použitím rostlinného materiálu. Jejich hnízda jsou velmi komplikované a robustní, dosahující několika centimetrů. Vhodné rostliny pro zařízení chovné nádrže Limnophila aquatica, Riccia fluitans, Ceratopteris thalictroides, a Vesicularia dubyana. Jakmile je hnízdo vybudované samec začne s namlouváním samice, obvykle odpoledne nebo večer.

Na základě signálu samec bude samici obracet nejprve na stranu a potom na záda. V tomto okamžiku se uvolní ze samice přibližně pět desítek jasných, jiker, která jsou okamžitě oplodněna od samce. Jakmile všichny jikry jsou zajištěny v hnízdě, pár se bude třít znovu.

Je-li víc než jedna samice v chovné nádrži, samec se může třít se všemi z nich. Colisa lalia produkuje od 300 do 800 jiker. Po dokončení, samec zaujme místo pod hnízdem a zajistí, že všechny jikry zůstanou na svém místě. V tuto chvíli by samice měla být vylovena z chovné nádrže.

Samec přijme zodpovědnost za jikry, agresivitu při obraně hnízda a okolí. Po dvanácti až čtyřiadvaceti hodinách se bude líhnout potěr. Po třech dnech, je potěr natolik rozvinuté, aby mohl volně plavat.

V tuto chvíli by měl být samec vyvolen z chovné nádrže, protože by se mohlo stát, že samec okamžitě začně konzumovat vylíhlí potěr. Potěr pak může být krmen čerstvě vylíhlou nauplií žábronožky solné.

Akvarijní rybičky
Československé Armády 300
500 03 Hradec Králové
info@akvarijnirybicka.cz

Partneři

Dajana    Sera    Macenauer    Omega Czech
Wkutil

Vybíráme z fotogalerie

Foto Vstup do fotogalerie

Video

Macenauer TV - Dennerle Dosator

Video

Přečtěte si...

Helanthium tenellum

Přidáno dne: 28.11.2014

Helanthium tenellum

Středně náročná rostlina.

Dajana

Zeptejte se nás...

Zde můžete poslat Váš dotaz nebo připomínku k webu.

Fotogalerie

Zde si můžete prohlédnout fotografie našich akvarijních rybiček.

Kontaktujte nás

Napište Váš dotaz do kontaktního formuláře a my Vám rádi na něj odpovíme.