Emydura červenobřicha
Typ
Sladkovodní
Rozšíření
Papua Nová Guina a Austrálie.
Pohlaví
Pohlavní dospělosti dosahuje ve druhém až třetím roce.
Potrava
Živí se převážně bezobratlými, drobnými obratlovci, rybami a zeleným krmením.Převažuje spíše masitá potrava vůdči bíložravé.
V zajetí přijímá živočišnou potravu občas kombinovanou vodními rostlinami nebo salátem. Vhodné je přidávat vitamínové preparáty. Krmit lze i speciálním umělým krmivem pro želvy.Vitamín D, u želv konkrétně vitamín D3, umožňuje získat z potravy vápník a fosfor - látky, ze kterých je stavěn krunýř.
Rozmnožování a odchov
Rozmnožuje se začátkem jara. Délka vývoje činí 10-13 týdnů. Počátkem léta si samice vyhrabe nohama hlubokou jámu. Počet nakladených vajec se pohybuje od 5 po 23, typicky 10. Na ně přihrne zadníma nohama písek. Mladé želvy jsou prakticky výhradně masožravé - živí se žížalami, červy, rybím masem nebo speciálními krmivy pro želvy. Postupně, jak rostou budou přecházet na zelené krmivo a stávají se z nich všežravci. Doporučuje se chov jednoho zvířete, pokud neplánujete potomky.
Barva
Plastron je červený, s věkem se mění na žlutooranžový.
Poznámka
Jedná se o australskou teplomilnou vodní želvu.
Pozor na zajištění prostoru okolo venkovní výběhů - rády hrabou a často tak chovateli utečou. Akvarium na želvy musí být dostatečně veliké, aby mohli i dospělí jedinci volně plavat. Teplota vody by měla být okolo 25-28 stupňů. V akvariu nesmí chybět souš z kamene či dřeva, dostatečně veliká a hlavně umístěná pod zdrojem světla, aby se zde mohli vyhřívat a sušit, jinak trpí plísněmi! Filtrace je velice důležitá, neboť voda je věčně špinavá a zapáchá. Často se musí vyměňovat.
Podvýživa je u želv neobvyklá, jsou schopny vydržet dlouhodobý nedostatek příjmu potravy. Není třeba zazimovat.
Zdroj: LZ - akvarijnirybicka.cz
zdroj:
google